Aport, ODHAD a ODMĚNA
Publikováno: 27. 1. 2010
Zdravím všechny milovníky psů,
ráda bych znala názor na tuto věc: s Falcem (MMO) cvičíme aport podle všech rad, které kdy Ivo sepsal. On by ani tak nebyl problém to přinesení, jako držení. Ovšem minulý týden jsem si přečetla článek, kde Ivo píše o držení aportu ( konkrétně se nachází v rubrice Články a nese název Překusování a vyplivování aportu). Rady jsou perfektní a všechno samozřejmě začalo klapat. Ale zamýšlela jsem se dnes nad pořádnou pochvalou za přinesený aport. Po odevzdání dostane chutný pamlsek, ale co poté? Přijde mi trochu nefér, že mu ho po přinesení seberu a hned skovám. Vždyť on tak ochotně přinese svou „kořist“ a já mu ji na oplátku ochotně vezmu a v tu chvíli hra s aportem končí? Pak ho po chvíli děláme znovu (max. dvakrát během cvičení). Druhý aport nikdy není v pořádku – musím použít dlouhé vodítko, páč má tendence dělat oblouk a obcházet mě. Co dělat, až přinese aport? Dát mu jen slovní pochvalu, pamlsek a aport prostě zas skovat? Napadlo mě, že bych mu na oplátku hodila míček, s kterým by mohl odběhnout a hrát si s ním. Mám ale strach, aby se nevytvořila nějaká špatná nežádoucí souvislost. Nebo jsou mé starosti zbytečné? Nechci, aby ztratil zájem. S pozdravem Kristýna a spol.

Aport, ODHAD a ODMĚNA

Ahoj Kristýno,
zkusím Ti tedy napsat za sebe a třeba se ozve ještě někdo jiný.
Nemyslím, že bych k tomu, co jsem již napsal, mohl ještě nějak extra něco dodat.
Zde již hodně záleží nakolik si mne napoprvé pochopila, případně jak rychle se vracíš k dříve používaným - nevhodným stylům učení a na doporučené zapomínáš.
Dále je to o projevu a citu psovoda, kdy mnohdy za odměnu bohatě postačí samotný kontakt se psem a ústní pochvala. Záleží jak psovod cítí, kdy má ustrnout a kdy musí znovu do pohybu, aby pes neztrácel zájem.***