Pes z útulku - CELÉ :-)
Publikováno: 3. 10. 2008
Nový pes z útulku

Jak postupovat, berete-li si dospělého a mnohdy třeba nebezpečného psa z útulku.

Chcete udělat závažné rozhodnutí a osvojit si psího kamaráda, či potřebujete věrného hlídače, nebo nezdolného a odvážného partnera? Jelikož se jedná o psy různých povah a zkušeností, tak jsem vypracoval postup, co dělat, jak se ke psu chovat, před i po osvojení (Až přijde k vám domů.).
Napsal jsem to proto, aby jste později svého dobrého skutku nelitovali a pes se nevrátil zpět.

Se zaměstnanci útulku proberte povahu vybraného psa a poraďte se, zda je vhodný k tomu, na co by jste si jej představovali mít (za kamaráda a člena rodiny, na hlídání, k výcviku sebe i psa atd…). Uvědomte si, že i přes vaše sebelepší úmysly, má pes již dřívější, mnohdy negativní zkušenosti a při nedodržování níže napsaných bodů by mohl být zpočátku i nebezpečný. Není účelem tyto vlastnosti potlačit, ale psu ukázat, že mu již nic nehrozí. Umožnit mu, aby na vše negativní zapomněl.

1. Je vhodné psa předem, než si jej odvezete domů, navštěvovat, často opakovat jeho jméno a házet mu přes mříže pamlsky.

2. Předem, po domluvě s vedením útulku, kdy víme jakého psa si vezmeme domů, je vhodné psu dovézt do útulkového kotce, starou nevypranou deku (hadru, svetr atd.) nového majitele, aby si měl pes čas zvyknout na jeho pach.

3. S ošetřovateli jsme v družné zábavě, nedaleko uvázaného psa. Pes má možnost budoucího pánečka pozorovat.Tento čas je vhodný využít k získání co nejvíce informací. Průběžně házejte, či podávejte psu kousky masa…

4. Psa převezmeme co nejdříve z útulku, po jeho otevření. Je to z toho důvodu, aby měl dostatek času se seznámit a zvykat na nového pána i prostředí, než přijde noc.

5. Pro psa si vezměte ze stávajícího prostředí něco, co nese pach útulku. Například madraci, kterou má v kotci. Za nejvhodnější pak doporučuji odvez-ti tu věc, kterou mu nastávající majitel přivezl předem se svým pachem.

6. VELMI DŮLEŽITÉ: Ke psu se chováme podle toho, co nám poradili zaměstnanci útulku. Znají jej nejlépe. Může jít o psa, který má zlé zkušenosti, či naturel a zde není v žádném případě zpočátku místo pro přehnané mazlení, či důvěru! Alespoň deset dnů si udržujte určitý odstup, kdy psa pohladíme jen krátce, ale o to častěji mu dávejte pamlsky .

7. Necháme psa na volno seznamovat s bytem, či kotcem. Je vhodné, aby za sebou zpočátku táhl vodítko, které napomůže lepší manipulaci s ním. Nemusíte mu šahat k hlavě a krku a on se necítí ohrožen.

8. Již v den příjezdu psa domů je vhodné, vyrazit se psem na procházku po okolí.

9. Během vycházky se chovám k neadaptabilnímu zvířeti chladně, bez zájmu, jakoby nevšímavě. Psa jen po očku pozorujte, mnoho ne něj nemluvte, často měňte směr chůze a zapomeňte na důvěrnosti. Pes potřebuje dostatek času, aby si zvykl. Pokud jde naopak o vysloveně komunikativního psa, pak ho co chvíli chválíme a odměňujeme.

10. Po příchodu z vycházky jej zavřete do kotce, kam mu dejte vodu a krmení (většinou první den nechce) . Pes má již klidový režim i když bydlí s majitelem doma. Doporučuji zpočátku pro něj vybrat místnost, kde bude zajištěno dostatek klidu.

11. Další den procházím okolí, aby pes znal dobře cestu zpět. Vyhledávám, s dobře zajištěným psem, rušná místa.

12. Psa často přivazuji, opouštím a po návratu jej chválím a odměňuji (Při opouštění psa se skrývám i za překážky, ale samozřejmě ho mám pod kontrolou). Tím vytváříme zdravou závislost psa, ale i dominanci nového pána.

13. V okamžiku, kdy se přibližujete a pes vás již zaregistruje, začněte mávat rukama, zvedat ramena a jásavě jej volat jménem. Především pak chvalte. Po příchodu se uklidněte a buďte opatrní. Krátce jej po návratu pohlaďte ( Zde již mluvení, ani hlazení nepřeháním. Spíše psa ignorujte. Tím nezavdáváte důvod ke střetu a pozitivně ovlivňujete psa. Postoj šéfa smečky.).

14. Nikdy se nad psa neskláním a nekladu mu ruku shora na hlavu. Ruku krátce přikládejte při hlazení zespodu na hruď a pod bradu. Toto pravidlo je důležité zvláště u nebezpečných psů. Stavění se nad psa a pokládání ruky shora může vyvolat agresivní odezvu.

15. Pes musí poznat, že mu od nás nikdy nehrozí nebezpečí. Nevíme, co všechno má za sebou.

16. Pes musí mít zajištěnou práci a již od prvních dnů i vytížení, aby po útulku a partě známých čtyřnožců netesknil. Zpočátku to může být třeba jen dlouhá chůze na vodítku, za účelem poznávání nového okolního prostředí.

Dobrému vztahu nenapomůže opičí (přehnaná) láska, ale neustálé seznamování a zvykání na rozličné prostředí. Pes je tam sám s jediným známým člověkem (nový majitel) a učí se, na něho spoléhat. Díky neustálému objevování (nové prostředí, sklepy, dopravní prostředky...) stane se na něm dříve, pozitivně závislým.
I když máme seznámení za sebou a pes již radostně přibíhá pro piškot či k misce, nemáme ještě vyhráno. První tři dny jsou na programu vycházky, zvykání na dopravní prostředky, prostě časté změny, aby měl klid až doma v pelíšku. Problém může nastat po 6 až 1O dnech, kdy si pes již zvykl a začne se chovat tak, jako dříve doma. Tady by mohlo hrozit nebezpečí, zvláště pokud je nám jeho dřívější život neznámý. Proto doporučuji "kout železo" a již od čtvrtého dne pobytu cvičit opatrně poslušnost.
Cviky poslušnosti učte pokrmovou metodou.
Výcvikem přivykáme ještě nejistého psa na různá omezení. Psa pozorně sledujeme a při příznacích nevole (strnulost, oči apod.) cvičení ihned přerušíme a začneme lákat psa na maso, krátkou hru, ale delší mazlení vypouštíme. Hra je pro psa přirozeným kolbištěm pro ověření dominance. Zde je zpočátku velké riziko pokousání. Proto ji zpočátku jen naznačte. Třeba jej zaujměte balónkem, či odhoďte klacek, aby pes přeorientoval myšlení jiným směrem.
Chtěl bych říci, že skutečné nebezpečí, při příchodu do nového prostředí, hrozí jen od opravdu nebezpečných psů a těch mnoho není. Naopak většina psů je v podstatě hodná a bezpečná. Jen musí mít mnohdy zpočátku dostatek času poznat, že Vám mohou důvěřovat.


Pro psy a nové pánečky z útulku psů ve Zlíně připravil Ivo Eichler

Vysvětlivky:
Pozitivní závislost = pes pozoruje nehlučně pána očima a neupozorňuje na sebe. Je li na volno, tak si jej stále sám hlídá, aby se neztratil. Opakem je negativní závislost. Té se snažíme vyvarovat, protože přináší jen problémy ve společném životě.
Jak se pozná? Vypadá tak, že pes Vám chodí neustále v patách, nebo není-li s vámi, tak si štěkotem vynucuje vaši přítomnost (odchod do práce, je-li u obchodu atd.).

Pamlsky = odměny, pozornosti, úplatky jež odvedou spolehlivě pozornost psa jiným směrem (Když pes zavrčí a řeknete : ,,NA!“ , tak pes zapomene, co jste mu provedli a začne se zajímat co mu dáte.).

Závěrem jsem připojil kousíček ze své poradny:

Vážený pane Eichlere,

pravidelně čtu vaše příspěvky a považuji Vás za odborníka. Zemřel mi pes (10,5 let, 60 kg, kříženec jihoruského ovčáka)
Máme doma ještě jednoho starého malého křížence. ( asi špic, 15 let) Už moc neslyší, ale ještě je dost aktivní. Vzali jsme ho z útulku před 7 léty.
V sobotu chci zajet vybrat si psa do domova v Srbcích. Podle internetu pes vypadá jako náš zemřelý Baryk, ale je menší, má asi 45 cm v kohoutku. Údajně váží do 20 kg. V kolektivu psů se drží stranou, je údajně flegmatik.
Nemůže být dominantní? Se psy se snáší. Má asi 2 - 3 roky. Mezi psy "trpí".
Poraďte mi prosím, poznám při převzetí nějaké znaky, zda nemůže být agresivní. Nechci ublížit svému starému psu, mám doma malou vnučku, ale ráda bych "Čikovi" pomohla.
Moc Vás prosím o Váš "stručný názor".

Děkuji.
Jarmila J
Rychvald


Dobrý den. Případná agresivita k lidem by byla již jistě předem rozeznatelná a alespoň ošetřovatelé z útulku by o ní měli vědět. Tak klídek. Obecně se dá říct, že útulek psům mimo záchrany, přinese i něco navíc, co jiní psi, kteří neprošli tímto zařízením - nemají. Takový pes rychleji přilne ke svému novému pánu a je věrnější. Je li v útulku delší dobu, tak je přítomnost negativní závislosti téměř vyloučená, Navykl si být sám ze sebou a naučil se samostatnosti. Vděčně přijímá vše nové, co mu jeho nový páneček zajistí a z čím jej seznámí. Psi, kteří prošli útulkem mají v očích něco, co nás nutí, se jim věnovat. To už ale dávno víte sama.
Psy seznamujte jen pozvolna tak, že je třeba vyvezete někam mimo dům. Do auta doporučuji půjčit dvě kenelky (cestovní přepravky). Pokud si je koupíte, tak se ovšem také neztratí.
První den je držte odděleně, ať může Čiko nasáknout Vaším pachem. Poté uvidíte. Pokud by na sebe ještě vrčeli, tak horšího uvážete u plotu, ať má možnost pozorovat druhého psa i okolí. Toho pusťte a běžte domů. Už se o ně nestarejte. Pokud nebudete zasahovat, tak bude vše v poho. Jestli přesto budete mít strach, tak nového uvažte ke stromu, asi 2 m. od plotu (za plot) a starého pusťte na dvůr a nechte je tak klidně celý den, pokud to počasí dovolí.
Vnuka k němu nepouštějte dřív, než psa budete dobře znát.
Držte se a zas napište, jak jste to zvládli.I. E