OSOBNOSTI KYNOLOGIE: PAN František Radkovič (2009)
Publikováno: 5. 6. 2009
Jméno: František Radkovič

Věk: 65 let (09), bývalý, dlouholetý předseda KK. Valtice.

Prozatím na 30 Mistrovství z výkonu dovedl 6 psů a tuto: ,,nejvyšší ligu“ hraje dál.

Natočil se psy 6 filmů.
Jsou jimi např známí: Indiáni z Větrova, Četnické humoresky...

Téměř 30 let dělal předsedu Okresní výcvikové komise kynologie.

V 80 roce, na podzim jsme se spřátelili ve Valticích. Byl to první civilní člověk, kterému jsem šlapal stopu. Byla několika kilometrová, podle Zvv3. Byl mi velkým rádcem a kamarádem. V té době jsem měl již od něj na rotě dva trojkové psy (nejnáročnější, civilní zkouška). První (BÁRT) měl u nás složenou: P 1 a druhý měl pro ,,Čáru“ nezvyklou úlohu: VP. Byl to jediný pes v té době a s tak vysokým zařazením, na znojemské brigádě. Jer byl prostě:
všestranný pes se vším všudy. Zvládal vše na co si jen vzpomenete. Například rozlišování cizích předmětů, stop a osob z předmětů či ze stopy. Zvládal takovou lahůdku, kterou jsou zpáteční, až 6 hodin staré stopy. Dovedl vytloukat 3 minuty ležící osobu atd. Dobře zmáknutá trojková poslušnost byla samozřejmostí. Zadržení na x kilometrovou vzdálenost po dostihové stopě a na volno nebyl, stejně jako u ostatních služ. psů většinou žádný větší problém. Zbožňovali to. Bylo toho ještě mnohem víc, co Jery uměl, ale toto za ukázku postačí. Se svým vzrůstem malým, tehdejším psovodem (J. Z) našel tento velký pes jen v naší době, kdy jsme tam sloužili, tři ,,kopečkáře."
Jelikož jsem o dalším podobném psu s touto zkouškou (VP) již neslyšel, tak začínám pochybovat a uvažovat nad tím, zda to nebyl nějaký lokální výraz.
Pokud se s ní někdo z vás setkal také, tak ať se mi prosím ozve.

František Radkovič byl ten, kdo mi domluvil v Hodoníně u pí. Kamily Kuchtíkové štěně.
Díky němu jsem měl tu možnost poznat svého, dnes už vím, že doživotního parťáka,
jež se jmenoval: RÁMO Z HORNÍCH PLESŮ…

Od té doby jsme s psovody vždy v neděli, v jejich hraničním volnu chodili k Frantovi na valtický cvičák. Také jsme si pravidelně ,,dávali navzájem kousat.“ Oni (civilové) tak pomáhali nám a my zase jim, aby naši psi měli zase něco nového. Proto jsem coby figurant se zúčastnil i tehdy svého prvního závodu se psy, který se jmenoval: ,,VALTICKÁ STUHA.“ Rok na to jsem ji již s Rámem vyhrál (dle ZVV1) a do dnes má své čestné místo u nás v pracovně na zdi.
Právě na něm (závod) jsem poznal velmi silnou partu zlínských psovodů (tehdejší GOTT.WALDOV) a za nimiž vedli mé kroky za několik měsíců, když jsem se vrátil domů.

S Frantou jsme kamarádi do dnes.