VRČÍCÍ irčák
Publikováno: 19. 3. 2009
Vážený pane Eichlere,

Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně našeho 14 měsíčního irského teriera Arčího. Arčí je veselý učenlivý pejsek, který se naučil chodit na vodítku i bez něj, poslouchá povely venku při venčení, má rád lidi i ostatní psy.
Náš problém je v tom, že Arčí se na mě nepřiměřeně upnul. Já když přijdu domů, tak mě nadšeně vítá a radostně metá kozelce. Když přijdou domů děti (8 a 12 let) tak se Arčí postaví do dveří bojovně zvedne ocásek a tlumeně vrčí. Děti kolem něj vběhnou do bytu, vezmou psí suchar, zavolají Arčího k sobě a ten hned zapomene na vrčení a začne si s dětmi vesele hrát.
Dnes je situace malinko lepší, ale stejně děti nevítá tak divoce a radostně jako mě. Horší je však situace u manžela. Arčí manžela nechce pustit do bytu. Velmi silně vrčí a má bojovný postoj. Manžel vejde do bytu a dává Arčímu povely, které on splní vždy velmi rychle, dostane za ně odměnu a poté ho manžel pošle na místo – to začne Arčí znovu zle vrčet, a kdyby se ho manžel chtěl dotknout, tak by ho pokousal, což se již párkrát stalo. Tak Arčího dovedu na místo já a on tam zůstane. Asi tak po dvaceti minutách Arčí na všechno zapomene, jde sám za manželem a šťouchá do něj čumákem, že si půjdou hrát. Během hry je Arčí v pohodě a na manžela nevrčí. Je pravda, že při prvních útocích manžel dal na radu jiných chovatelů a Arčího asi dvakrát fyzicky přemohl, ale dnes víme, že to určitě nikam nevede. Naprosto nevíme, co máme udělat aby Arčí takto nevyváděl.
Tohle chování se začalo projevovat okolo Vánoc tj. okolo 1 roku jeho života a teď se vystupňovalo k horšímu. Je pravda, že stejně se stupňuje i Arčího sexuální apetit, čímž mám na mysli časté obskakování kohokoliv ale hlavně mě, za což ho vždy důrazně napomenu takže přestane a „vybíjí“ se na svém pelechu. Také mu od štěněte po každém venčení myjeme tlapky, na což si náš pejsek rychle zvykl. Dokonce vždy sám poslušně čeká před dveřmi do bytu, než mu tlapky umyjeme. Pouze když mu tlapky myji já tak je to bez vrčení a „hudrování“. Kdykoliv mu tlapky myjí děti nebo manžel tak vrčí a při jejich napomenutí se ohání. Ještě bych ráda dodala, že kdykoliv k nám přijde někdo na návštěvu je náš pejsek nadšený a vesele všechny vítá.
Od dětství jsme oba s manželem vyrůstali v rodinách se psy, ale takové chování u psa ani jeden z nás nikdy nezažil. Prosíme Vás tedy alespoň o základní rady čeho se vyvarovat popřípadě jak se chovat aby se naše soužití jinak s báječným psem vylepšila.Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď
S pozdravem Helena H.

VRČÍCÍ IRČÁK

Dobrý den,
Mohl bych Vám poradit, kde co. Na to, jaké zkušenosti radím v podobných případech používat se dočtete na netu a v odkazech pak najdete jiné stránky, kde jsem toto nekonečné téma rozebíral. Váš psík je ovšem nadšené divoké dělo a vůbec neuškodí poradit i něco navíc, co právě vám třeba pomůže.
Tito psi jsou hodně vitální a nadšení, s přemírou výbušné energie.
Nejvhodnější bude, když bude pes předem, před příchodem dětí či manžela uvázán.***