Neposlušný rýčbek
Publikováno: 13. 3. 2009
Dobrý den pane Eichler!
Od října jsem majitelkou Sandy-fenky rr.Narodila se 22.7.2008.K nám přišla přesně ve třech měsících.Žila u chovatele ve smečce psů-celkem tři plemena,počtem asi 12 psů.
Sandy je s pp.Byla celkem hubená,taková zanedbaná.Ale okouzlila mě její hlavinka a taky nám v srpnu zemřela naše první rr fena,tak jsem psa chtěla.
Fenka je zbrklá,moc hyperaktivní.Utíká mi za jinými psy.Vůbec ji nezajímá ,že volám "ke mně".Prostě jak je na volno,najednou zpozorní a zdrhá sprintem do neznáma.Pes ani jeho pán někdy nejsou ještě ani vidět,ale fena je cítí a valí.Bude jí osm měsíců.Utekla mi na vycházce i v půl roce.Šla jsem do přírody,pustila ji,pes okamžitě nabral kurz a pryč ode mě.Hodinu a půl jsme ji hledali celá rodina-lítala u splavu pak klidně v prudkém dešti.Přivedl ji téměř po dvou hodinách pán,který tam šel se svým psem a od vidění nás zná.
Vrhla se mi i z pole opět přímou čarou za lidmi s retrívrem,kteří ještě nebyli pořádně ani vidět-proběhla těsně před autem.Další bylo,že mi utekla přes řeku na druhou stranu za klukem co běžel s jezevčíkem.Skákala na něho a chtěla si hrát se psem.Dovedl mi ji doprostřed brodu řeky/jsou tam panely přes které teče voda/ a tam jsme se ji snažili nějak chytit a uvázat na vodítko.

Doma jsme cvičili povely,ke mně,sedni ,lehni.Snažím se být důsledná,odměňovat,chválit.Povel ke mně doma bez problémů umí,na zahradě poslechne.Je mi jasné,že něco jiného je volná příroda nebo pole.Mám také obavu co bude až ucítí zvěř.V povelech dlouho nevydrží,ihned si stoupne,pořád kolem nás kmitá,poskakuje.Spí v domě,ale ne s námi-je v přístavbě ve vlastním pelechu.Když jsem ji dovezla k nám bylo patrné,že od chovatele nebyla do třech měsíců moc socializovaná-než jsem ji naučila hygieně trvalo to dlouho.Ještě chci dodat,že při vycházce i třeba na vodítku jde špatně-neustále se točí za kýmkoliv,každý ji zajímá,lidi,kola,cokoliv.
Co se týče vodítka,tak táhne.Mám tři holky,chci,aby pes byl poslušný-jsem si vědoma,že rr je lovecký pes.Ovšem když Sandy srovnám se svou první fenkou,tak je méně učenlivá,taková jak to říct-vyčúraná,snaží se nás přechytračit.nemohu s ní být celodenně,ale věnujeme se jí.
Není nějak moc mazlivá,špatně si nechá například čistit uši,to je pro mě výkon.Od mala je ráda venku,manžel stále něco dělá kolem domu,pes s ním-i v zimě,pořád něco vymýšlí,hlavně jak utéct.Dokonce mi přeskočila plot-vzala to přes plynového "antoníčka"a šup na silnici-bydlím hned u ní.
O psa mám strach,nějak jí nerozumím.Snažím se chodit denně ven,aby měla prostor k proběhání a aby potkala psy.Se psy je to u nás horší,jsou tu rvaví psi a nebo je majitelé nechtějí pustit z vodítka.Včera si pohrála s bordeauxkou dogou.Občas na povel přišla,ale jinak neviděla,neslyšela a pak byla ta příhoda,kdy mi cestou domů nabrala směr 500m jinam a za psem a jeho pánem.

Můj mail je asi trochu chaotický.Snad z něho něco pochopíte.Mám obavy,aby se mi pes nezkazil-lépe řečeno,abych ho nezkazila já.Za ty útěky jsem ji propleskla.Chci ovladatelného psa už kvůli okolí a dcerkám.Těmi útěky by se mohlo stát mnoho špatného-někoho by vyděsila,zapříčinila nehodu a byla by jen a jen moje vina.

Budu ráda,když mi v rámci svého času napíšete jak na to.Někde jsem četla Váš článek a tam jsem narazila na výraz záludný pes a z toho mám obavu.

Pane Eichler,moc děkuji za rady a zkušenosti.
S přáním pěkného dne a příjemného nastávajícího jara,
D. N. ,Ivančice.

Vážená paní,
R. Rýček je na výcvik poměrně náročný pes. Je potřeba jej brát od chovatele co nejdříve (8 týdnů).

O všem, co popisujete jsem již psal. Nejlepší bude, pokud se podíváte na mé stránky , nebo na jiné kam píši a vše si nastudujete (viz.: Odkazy).

Nemyslím si, že je méně chytrá, než ta Vaše předchozí fena. Jen jste si tentokrát vzala fenku jiného typu VNČ (vyšší nervové činnosti), která se naučila velmi záhy spoléhat sama na sebe. S největší pravděpodobností k tomu měla již i vrozené vlohy. Takový pes je skvělý v době, kdy po něm potřebujeme samostatně pracovat (například hlídání rozsáhlých prostor, obrana na dálku atd.).

Doporučuji se seznámit se Základy výcviku psa, dále pak se podívejte na přivolání, jak cvičit chůzi u nohy, jak zabránit útěkům od domu, jak učit pozornosti.***


Jak jste si už asi všimli,z článku se vytrácí odpovědi. Není to výsledek žádné chyby systému, prostě byly odstraněny. Z mnoha důvodů se snažím omezit volné poskytování svého ”know-how” přes internet. Pokud vás budou zajímat celé odpovědi na dotazy (***), není problém si sjednat konzultaci na dané téma, případně se o tom pobavit na některé z mnou pořádaných akcí (výcvikové víkendy, tábory). Doufám, že to je alespoň trochu pochopitelný krok a nesebere vám to nadšení do kynologie.

Ivo Eichler RÁMO výcvik psů V Ostratě 6.3. 2013