Ničení věcí z důvodu - jiným psem poškozených dveří
Publikováno: 16. 2. 2009
Ahoj lidičky,
posílám Vám zase jednu odpověď na dotaz, který mi přišel. Je to opět něco jiného, než jsem již napsal třeba v : CHRTECH... Stejné problémy mohou vyvolávat rozdílné důvody.
Sice se mi již nechce sem psát cokoliv, co se byť jen okrajově týká médii propagovaného psího psychologa (v uvozovkách), ale ten dotaz je zajímavý.

Dobrý den,

Vím, že máte nejspíš hodně práce se svými psy, ale četla jsem všechny Vaše stránky a proto si myslím, že alespoň vy mi dokážete poradit. Původně jsem myslela, že mi pomůže pan Desenský (Artemis) a jeho tým odborných poradců na jeho stránkách, ale jak jsem na vlastní kůži zažila o psech neví ani to co by se za nehet vešlo. Mám 20 měsíců starou fenečku bulteriéra a máme ten problém, že po té co jsme se před rokem přestěhovali devastuje vše na co přijde a hlavně vše na co dosáhne. Udělá to i po té co s ní jsme hodinu venku což po jejím úraze je pro ní dlouhá doba a opravdu ji to unaví. Když jsem s tímto chtěla radu po panu Desenském, tak mi bylo nejdříve napsáno, ať si přečtu nesamostatnost, že to s devastací bytu souvisí, napsala jsem, že je zvyklá být sama doma a rok než jsme se přestěhovali samotu zvládala v pořádku a navíc že začala vše ničit až po té, co začala kousat již nakousané dveře od psa majitelů bytu před námi. Do té doby ani při nezubení si nedovolila kousnout do něčeho, co nebylo její hračkou.Na to mi přišla odpověď, že je opravdu nesamostatná a že 20.ti měsíčního puberťáka po hodině venku ani nezahřeji. A jeho odborná poradkyně mi pouze napsala, že veškeré naše problémy vyplívají z toho, že jsme psa naučili stereotypu a on tím trpí. Proto Vás prosím, zda by jste mi nemohl poradit něco, čím napravit devastační sklony našeho psa. Sice je teď přes dopoledne, když nejsme doma zavřená v kleci, protože třísky z rozkousaných dveří žrala a měla zánět žaludku, ale m odpoledne po příchodu jí to vynahradím procházkou a zábavou. Ale moc mě mrzí a vadím mi, že to prostě jinak nejde, než ji doma zavřít. Máme tedy velkou klec, pro bernardýna, ale pořád mě mrzí, že musí být celé dopoledne jen tam a nemůže být třeba po bytě jako je běžně zvyklá. Předem Vám moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

S pozdravem D. FDobrý den,
Ve Vašem případě nejde pravděpodobně o stres ze změny, či frustraci feny, i když přestěhování či z nedostatku jiné činnosti, po jejím poranění, tomu tak mohlo zpočátku být. Vycházím z toho, že bulici jsou obecně velmi pevné nervové soustavy a tak se změnou prostředí nedají většinou tak lehce rozhodit. V případě nudy je to však něco jiného.

Za spouštěč jejího závadného chování posloužily nejspíše již předchozím psem okousané dveře. Ty ji zaujaly dráždily třískami a postupně si díky jim nalezla potřebnou zábavu, když se doma nudí.Následně začala likvidovat i další věci.

NÁPRAVA:
- odstranění, nebo oprava poškozených dveří a všeho, co již její zuby poznamenaly.
- Poškozené vybavení, obuv atd. již nesmí sloužit ani jako hračka pro psa.***