KAZAN - pes ze zlínského útulku
Publikováno: 8. 8. 2020
Zde nejde ani tak o povídku, jako spíše o milou vzpomínku na výjimečného psa.

KAZAN- pes ze zlínského útulku

Ahoj lidičky,
Jak asi víte, tak čas od času si vybírám zlého psa z místního útulku a chci pro něj něco udělat.
Seznamuji se s jeho problémy a snažím se je vyřešit jeho převýchovou.
Tentokrát mne Míša (AST – Cindy) upozornila na vlkošedého NO, kterého se ošetřovatelky nejvíce obávaly
 a já si jej ( 25. 8 08) proto vzal na ochození a částečný výcvik (chůze u nohy, přivolání, SLV, odložení) . Ohromě jsme si seděli a je to skvělý, po vyčesání i krásný, statný asi pětiletý pes.
Jmenuje se Kazan a včera jsem jej předal na hlídání jedné firmy nedaleko Brna.

Ten pes lautr nic neuměl a neznal ani své nové jméno.  Kupodivu neuměl snad ani pitomé SEDNI. Nevím kde a jak doposud žil. Je to pravděpodobně zázrak, že ač úplný neználek, se dožil přes svou povahu,svého věku. Nevím, jak se v útulku ocitl, ale měl štěstí, že se do něj dostal ve Zlíně. Jak jsem nejednou slyšel, tak mnohde jinde v podobných zařízeních be jej již určitě pochovali.Vždyť pes může být jako beránek, ale jelikož má tu smůlu, že je třeba ,,bojového plemene“, tak jde podle vzorů jiných zemí – na utracení.
Jaký osud by tam čekal Kazana, je jasné. Toho vidět, tak by se asi zhroutili!
Jak se však ve zlínském útulku ocitl?Důvodů, proč se stal ,,bezdomovcem“, může být několik.
Třeba jej někdo vyhodil poté, když se pokusil jít s ním na vodítku a on táhl jako býk. Milý páník bezmocně řval, ale tím jej jen tak lehce nezastrašil. Proto tak trochu více trhl vodítkem a pes jej pravděpodobně ojel (opral, pokousal, udělal díry, potrhal...). Možná to také bylo jinak. Třeba se jen prostě zatoulal. To se již asi nedovím. Také se proslýchalo, že svědomitě po nocích hlídal jednu firmu a po jejím krachu, když již nebyl potřebný,byl vyhozen z auta na ulici. Pak běhal nějaký čas bezprizorní a hledal cestu zpět.
Tuším jej do útulku nakonec dovezli měšťáci (Městská policie). Jelikož nerozuměl po česku snad ani slovo (Tím nechci říci, že to je cizinec.), tak při manipulaci s ním docházelo na útulku ke komplikacím a holky - útulkářky se ho začínaly bát.

No a tady již nastupuje na scénu Foglarův ,,Modrý život“ a s ním spojená má výchova a jeho výcvik.
Naučil jsem jej, že mi (psovodu) může věřit, a pomocí masa na nové jméno. Získal základy přivolání (Měl poměrně slušné vytvořeny zaječí úmysly . ), ochodil se ve všech možných a nemožných situacích. Jen zhruba obroušeného jsem jej posléze předal zkušenému psovodovi, který ho bude mít v novém domově na starost. Strážní psi toho moc nepotřebují. Hlavně pokud hlídají a hlasem označí vetřelce. Pokud však mají i ,,nezdolné srdce“, tak jsou pro svého pána k nezaplacení. No a to on má. Kdo znáte mého Grafa (sebejistý, nekompromisní dobrman - pro několikeré pokousání svých původních majitelů určený ve třech letech k utracení.), tak Kazan je podobný v povaze. Jen vás po pohlazení nenapadne, tak jako to ještě před dvěma lety předváděl Graf. Naopak. Začne z něj sálat teplo. Musí vám však věřit. Jinak je tak jako Graf tvrdý, neúplatný a bezohledný.
Myslím, že lepšího psa na ostrahu objektu by těžko kdo sehnal. Bude mít svou cenu v případě, že ho nesprávným sportovním výcvikem obran - ,,nezmrší“.Dnes již na závodech služebních psů mnoho podobných nevidíme. Za vidinou vysokého bodového hodnocení se ze služebních psů často právě sportovním výcvikem vyrábějí psi, kterým je figurant, značkař, vagabund či jak to nazveme – kamarád. Pes již nejde do osobního souboje, ale za odměnou, kterou si odnese v podobě figurantova ochranného rukávu. Vězte, že ,,sporťák" se i ze zlého psa vytvoří snadno, chce to jen mít patřičné vědomosti. Naopak to však udělat téměř nejde (to alespoň tvrdím celé roky a budu to, pokud mě někdo nepřesvědčí o opaku, hlásat až do smrti). No a díky tomu, že je takový pes opravdu vzácný, tak zde vidím jeho největší hodnotu.
A jak to bylo dál s Kazanem u mne, který se pyšním tím, že kvalitu psa poznám i pokud má třeba jeho podobu? Musel jsem jej dát co nejdříve pryč, protože mít jej ještě týden, tak už jej nikomu nesvěřím. Čím více jsem Kazana poznával, tím více jsem ho i obdivoval. Při cestách v noci mne například několikrát neslyšně upozornil, že právě tam (u toho stromu, domu...), někdo ve tmě stojí. Přestože je sebevědomý a tvrdý, tak na rozdíl od jiných sebejistých brachů, mne včas upozornil. Prostě ideální představitel pro úlohu STRÁŽNÍHO PSA. Takový to tedy je ten náš Kazan. Prostě moc nescházelo a má Lenka - ta by mě už zabila, nebo by ,,z teho našeho malého domácího útulku" dostala psotnik.

Píši to sem proto, aby jste nezapomínali, že každý pes na tomto světě má svůj význam. Je někam určený a má svoji hodnotu. A to i tehdy, když se, třeba tak jako Kazan,řízením osudu objeví v útulku. Nemusí se kvůli tvrdší povaze, jak tak často s alibistickým tvrzením ,,taky-odborníků“ slyšíme, utrácet... Naopak, po opracování, může být pro své majitele velkým přínosem a psem k nezaplacení. Jistě. Dá to práci.

Když jsem s majitelem té firmy, kde Kazan slouží, mluvil naposled, tak si jej nemohl vynachválit. Může k němu jen on a psovod. Mezi ostatními si vybudoval již solidní pověst. Vyprávět, jak k tomu došlo, to by byl už jiný příběh. Ivo. Eichler RÁMO výcvik psů

PS.. Víte, nikdy nezapomenu na ta jeho oči, když jsem mu dal povel „KAZANE v před!“ a on vyskočil do kufru té cizí dodávky.
Najednou vycítil, jak to je a že s ním neodjedu. Že - mne už nikdy neuvidí. Přestal mne brát a na mne se dívat.
Díval se bokem. Už jsem mu nestál za jediný pohled. Prostě už se na mě ani jednou do jejich odjezdu nepodíval. Vnímali jsme oba tu velkou ZRADU, kterou jsem se na něm dopustil. On, původně tak nebezpečný mne přijal, nepokousal a naučil se, mě mít rád. Pak najednou jsem jej dával pryč, ať už chtěl nebo ne.

Mnohokrát jsem toho po té litoval, ale už to nelze vzít zpět.
Již jsem obdobným způsobem převychoval rozličné drsné hochy z útulků, mnohokrát toho „mého“ zachráněného - předával dál a to jak před Kazanem, tak i dlouho po něm a vlastně až do teď. Nikdy jsem už v chování takového psa neobjevil to, co jsme tehdy jen my dva cítili a já viděl v jeho černých očích.
V očích KAZANA, psa ze zlínského útulku.

Ivo Eichler RÁMO výcvik psů,
Ostrata, Zlín, Morava, ČESKÁ REPUBLIKA (CZ), Europe. Web:http://www.ivoeichler.cz http://www.psi-tabor.info/ facebook:https://www.facebook.com/R%C3%81MO-ps... https://www.facebook.com/ivo.eichler.1