ASISTENČNÍ PES - malá náhrada
Publikováno: 29. 4. 2016
Dobrý den, pane Eichler,

nerad Vás ruším, ale obracím se na Vás s velikou prosbou.
Jmenuji Laďa. Měl jsem asistenčního pejska se kterým jsem měl menší problém a tenkrát jste mi moc pomohl (už je to více let tomu zpátky a tenkrát Vám psala mamča).
Jsem po vážné dopravní nehodě s následky, zůstal jsem bez kamarádů, ale chodím, komunikuji (bude mi 35 let a jsem v ivalidním důchodě) a pejskové mi zůstali jako mí věrní kamarádi a přátelé.
Dostal jsem krysařičku, malou, milou.., ALE hodně uštěkanou, má 5 měsíců. Doma se už snaží na napomenutí reagovat, ale venku se nám to nedaří. Od malička jsme ji s mamkou všude brávali, aby vše poznala, ale je to asi měsíc, co se extrémně zhoršila, to štěkání chvílemi začíná přecházet občas až do takového kvílení, vypadá to, jako kdybych ji týral :( Jsem už z toho hodně nešťastný, místo aby se to zlepšovalo, tak se to zhoršuje. Vím, že krysaříci jsou uštěkaní, když jsem byl malý, měli jsme dva, ale byli podstatně tišší ( a to byli dva).

Vážený pane Eichler, moc Vás prosím o radu, či pomoc. Nevím, jestli by nebylo dobré, aby Betka strávila nějaký čas u Vás, aby měla změnu prostředí, ale zase nevím, jak by to finančně vycházelo? Rád si nechám od Vás poradit.

Moc Vám děkuji za radu a pomoc a těším se na Vaši odpověď.

S uctivým pozdravem
Laďa P…, Brno

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
Váš dotaz mi pořád vrtá v hlavě. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak se to bez cílené práce neobejde. Také si myslím, že by ji prospěla nějaký klidný, psí kamarád. Pro nápravu malé krysaříčky, by bylo nejvhodnější skloubit obě metody. Tedy bavili jsme se zatím o výcviku, a o dalším psu.
Dostala by pomocí něj větší jistotu a také by se chovala lépe pomocí …. Ten by jí mohl jít příkladem. Aby jste se vyhnuli hárání feny, tak by mohla být vykastrovaná. to by mohlo dost pomoci. Případně alespoň pes kastrát.
Nevím, zda je reálné mít znovu asistenčního psa.
Pak je tu ještě jedna možnost, co mne napadla a která by se mohla skloubit s předchozími, případně by částečně pomohla i samostatně.a můžete ji zkusit dřív, než seženete dalšího psa Uvědomil jsem si, že jsou-li neseni, neštěkají. A to je to, co jsem chtěl nyní napsat. Někteří lidi své krysaříky …..
Velkou roli, proč štěká, hraje, co jste s ní již mohli absolvovat. Kam všude jste ji vzali. je to ovšem malé plemeno, které má zákonitě strach. Pokud jde o výcvik. Opět by dost pomohl již vycvičený pes, který by jí šel příkladem. Pomocí něj by se naučila snadněji přivolání, odložení a možná se i uklidnila. Vycházejme z toho, že jste dalšího psa nesehnal, případně ho mít už nemůžete.
Jednou z metod, které jsem Vám navrhl je i výcvik, který vám zabere dostatek času, ale určitě Vás i obohatí. Doporučuji si sehnat některou mou knížku (knihovny, internet, možná i obchod) a ač je často o problémovém chování psa, tak se tam vlastně zmiňuji o vytvoření jakéhokoliv cviku, protože jeho nepřítomnost často vytváří PROBLÉMOVÉ CHOVÁNÍ PSA. Pochopitelně můžete sehnat i jinou, která se nežádoucím chováním zabývá. Hlavní je, aby byla dostatečně srozumitelná a pomohla.
Jednou z metod odnaučení nežádoucího štěkání je tato: Naučte Vašeho psa z prvu štěkat na povel. Povel je: „ŠTĚKEJ!“ a kmitáte pravým ukazovákem ve výši očí. Mělo by to jít snadno, protože holka ...