Problémový Fil (Já a zlínský útulek, pro psy - celé)
Publikováno: 20. 3. 2012
Ivo,obracím se na Tebe s následující záležitostí.Jedná se o žíhaného cca 5-letého boxera ve Zlínském útulku,kde je už tři roky . Na facebooku lidi,ze skupiny Německý boxer, v posledních dnech rozpoutali doslova masovou mediální kampaň za "vysvobození" psa z útulku. Psa si vzal jeden ze členů této skupiny ovšem poté co jej přivezl domů pes napadl jeho a rodinné příslušníky takže poputuje zpět do útulku, podle mě to byla úplně scestná "hurá"akce od člověka,který nemá vůbec s problémovými psy zkušenost. Proč vlastně píšu? chtěl bych vědět jestli o Filovi a jeho chování něco víš. Tom, Sandy

Problémový Fil
(Já a zlínský útulek, pro psy)

Ahoj Tome,
chtěl jsem Ti poslat jen dva řádky (ty poslední), ale pak mne napadlo, že mnozí budou potřebovat i širší vysvětlení. Tak tu je:
Psy mám rád od malinka. To ale ještě útulky, ani auta ve větším počtu nebyly a psi běhali zvesela mezi námi po ulici. Pár jich spávalo i v naší dětské klubovně ve sklepě činžáku, protože každý potřebuje domov.

Není jednoduché do útulku chodit, když vidíš ty psí oči.
Tak to bylo i se mnou.
Jen vím, že ten první pes, kterého jsem odtud převychoval, byl NO a bral jsem ho pro známého, ještě ze starého útulku: ,,Na Suchém dolu.“ V té době jsem tam ještě častěji nechodil. Známý z dědiny však chtěl tvrdého psa na hlídání. Jeden takový tam právě byl a když nám jej ošetřovatelka přivedla, tak nás hned na místě ,,osolil.“ Nicméně na nějaký čas jsem si jej vzal domů. Ani jsem se nenadál a už byl za vodou. Vím, že nakonec po jeho - Pile na dřevo, pobíhal po zbytek svého života. Všechny zaměstnance znal a přestože byl skvělý hlídač, tak jim nic neudělal. Dnes je pro ně i pro okolí pojmem.

Pak přišla stavba toho nového útulku: ,,Na Vršavě,“ a po dlouhých letech (od mých 12, 13 let jsme se neviděli) i kamarádství s jedním mým bývalým pionýrským (skautským) vedoucím. Ten mne tehdy kontaktoval, znaje mne již z PPČ, zda bych nepomohl jeho přítelkyni se psem. Ta dělala již v novém útulku a tak jsem tam začal objevovat. Má snaha psům pomoci, se rozjela na plné obrátky. Celkem jsem jich tak převychoval, až na první případ zcela bezplatně tuším šest, nebo sedm (nejméně: dva NO, 2 x vizsla, 1x hovaward, ty si pamatujeme zcela přesně). Nechce se mi to ve starých diářích hledat, kteří byli ti další. Možná jich bylo i ještě víc. Nevím. Nebylo a není to pro mne podstatné.
Pomalu jsem si zvykal i na ty dychtivé psí oči. To nakonec šlo zvládnout. Našel jsem si řešení a tím se chránil proti emocím. Bral jsem je tak trochu, jako by byli všichni moji. Snažil se poradit na všechny strany a nechal si vybírat ty nejhorší psy, k nápravě a převýchově. Důležité pro mne bylo, že šlo vždy o momentálně nejhorší, agresivní psy, z našeho útulku. Tím jsem pomáhal na obě strany a doufal, že někoho naučím svými radami, jak tam správně řešit rozličné ,,psí problémy“i když nejsem přítomen.
V několika případech jsem si je bral na Vánoce, chtěje vybudovat tradici a v dobách těch slavnostních udělat i dobrý skutek. No a s těmi útulkáři jsem si ,,v době volna“ pak vždy pohrál. Nakonec u mne stejně zůstali třeba dva, jednou i tři měsíce, ale vycvičil jsem je a převychoval vždycky. Tak to šlo po několik let. Začal jsem to tam mít rád a netrvalo dlouho a ,,měl jsem“ tam omezeně i další plac na výcvik. Zde jsem vždy krátce cvičil i ty, jež ke mně jezdí, abych je převychoval. Protože ti chodí všude se mnou. Tak jsem spojil příjemné s užitečným.

Do zlínského útulku již tedy nechodím (asi dva roky), ani s ním nijak nekomunikuji. Hlavním důvodem bylo něco dost vážného. To se ale již neřeší! Pokud tam byl Fil již tenkrát, tak mne na něj ještě nikdo neupozornil (Bývá tam i 200 psů). Také je docela možné, že byl tehdy ještě pohodový. Časem se psí povaha v takovém zařízení může měnit, ale to už je na jiný, delší článek. Tak jenom: Pokud se s ním nepracuje a zůstává sám jenom zavřený, bez společnosti lidí, nebo alespoň jiných psů, tak začne blbnout!

Výcvikem a převýchovou psů se živím legálně po řadu let. Zcela zdarma jsem to dělával jen pro zlínský útulek, ale to je pryč. O Filovi jsem se dozvěděl až od Tebe...

Měj se Tome. Ivo Eichler RÁMO výcvik psů

PS.: Je až s podivem, proč novému majiteli nevytiskli detailní postup, co radím dělat, když získává od nich nebezpečného psa. Na rozdíl od jiných provozovatelů útulků, jež mne kvůli němu kontaktují a žádají o získání možnosti jej doma využívat, tak právě ten „můj – domácí“ je divný.. Právě pro zlínský útulek jsem jej kdysi sestavil a je k nalezení i zde v ČLÁNCÍCH. Myslím jim stačí, že ho mají na stránkách a dál už se o nového majitele nestarají. A přitom zapomínají, že jak se jednou takto vrátí pes do útulku, tak už si bez pomoci odborníka, ponese sebou cejch zlého psa až do smrti…

PSS.: Vidíš to Radko,
chtělo to jen správně začít a pak CHVÍLI vydržet.