Jak psa cvičit (pro začínající psovody)
Publikováno: 25. 1. 2012
Jak psa cvičit
Petra, středoasiat x husky (ÚTĚKY a 4579)

Dobrý den,asi po týdnu se opět ozývám.
Mezitím jsem si pročítala diskuzi, holkám děkuji za jejich názory, pořídila knihu PROBLÉMOVÉ CHOVÁNÍ PSŮ - už ji čtu potřetí a tentokrát pomalu, a hlavně se vrátil přítel, tak jsme na vše již dva a hned je to veselejší. Držíme se vašich rad, žádný les, trénujeme město, přechody, zůstaň před supermarketem, poslušnost v provozu, chodíme kolem řeky, kde jsou divoké kačeny, opět cvičíme poslušnost, nosíme náhubek, volno dáváme jen na chvíli a jen tam, kde je bezpečno a přehled. Daří se, vše zdá se funguje.
Ještě bych se vrátila k nešťastným útěkům za zvěří.

S Kimem jsme chodívali na volno i do lesa, střídali jsme chůzi na vodítku a volno, stále jsme jej přivolávali a cvičili S-L-V, dokonce jsme jej několikrát odvolali od srny, byl strašně šikovný a dělal nám radost.

Bohužel jsem jednoho dne brouzdala po internetu a našla www stránky výcvikové školy xyz, kde pán přistupuje k výchově psa úplně opačně. Jeho heslo zní VYCHOVÁVEJTE PSA JAKO PES, NE JAKO ČLOVĚK. Podle něj se cvičením a "drilováním" ze psa stává robot.

Dále píše něco o znásilnění psí povahy a radí volnost ve výchově a posílení autority ve smečce. Alespoň já jsem to tak pochopila a zajásala jsem, že toto je pro našeho asiata to pravé. Jenže tím, že jsem dala Kimovi větší volnost a přestala jej "drilovat", dala jsem mu možnost k přemýšlení a dopadlo to tak, jak dopadlo. K čemu mi je, když si pes přede mnou lehne na záda a podřídí se, když vzápětí zase zdrhne. Tak je mi jasné, že jsem vše zvorala a musíme začít znovu.

P.S. Stydím se to sem napsat, ale včera jsem byli po třech týdnech opět na cvičáku. Všichni psíci si na začátku pěkně spolu hráli, ten náš
se začal honit s fenkou ČSV a po chvíli spolu zamířili k příjezdové bráně a utekli. Honili se po okolí a za čtvrt hodiny přiběhli zpět. Kim okamžitě přisedl k noze a byl připraven pokračovat ve výcviku. Ten absolovoval už jen na vodítku, ČSV spolu s dalšíma dvěma uteklo ještě jednou. Takže pro nás další krok zpět.

Dobrý den,
dostalo mne tvrzení onoho majitele psí školy: ,, ... Podle něj se cvičením a "drilováním" ze psa stává robot.“

To může splácat jen člověk, který v životě neměl dobře vycvičeného psa. Podobná tvrzení jsou běžná většinou u lidí, kteří nikdy žádnou zkoušku z výkonu nesložili. Jelikož na to nemají, ale cítí potřebu se obhajovat (navíc nezasvěceným se to pěkně poslouchá). Jenom tak mohou něco takové vypustit z úst. Nejsou schopni vydržet se potýkat s pomalounkým odstraňováním, třebas drobných problémů. Tak dlouho než je pes OK. No a když už je těch nedostatků, co neodstranili více, tak stačí trocha psovodovy nejistoty. Tehdy zkoušku z výkonu se psem nesloží. A to ani tehdy, pokud by v každé disciplíně pes všechno v podstatě uměl. ***