OBOJKY stahovací, kožené, ostnaté
Publikováno: 18. 1. 2012
OBOJKY stahovací, kožené, ostnaté

Daniel U. (Praho, vorisek Jerry)
21:39 - 17.1.2012

Dobry den,
diky za prinosne knihy. Mozna si to nepamatuji, jestli jste o tom psal, ale pouzivate pri prevychove psu stahovaky nebo ostnate obojky? Jaky na ne mate nazor?

Dobrý den,
používám jen stahováky a široké obojky.

Stahovák je u mne zapnutý na nestahování, pro dobré přenesení nepodmíněného podnětu. Jak jej doporučuji zdárně používat, naleznete určitě na internetu, nebo někde v mé knížce. Je úzký a netřeba s ním tolik cukat, jako se širokým obojkem. Při znalosti manipulace s ním je vždy úspěšný. Zkracuje se tak, aby nesklouzl ani po povolení vodítka přes uši a je v konečném výsledku schopen částečně simulovat i pevné, psem nesundatelné a těsné nasazení koženého obojku. Široké obojky slouží především na uvazování na pevná a pohyblivá stanoviště, k tahu a pomůže při práci se submisivními zvířaty, kdy dopad na krk, při trhnutí, je méně znatelný. Nepoužívá li majitel psa z nějakého důvodu při práci postroj, tak tímto obojkem spolehlivě zajistí psa a usnadní výcvik obrany.

Ostnáč je v kynologii slovo, které je na delší povídání. Sám jej nepoužívám zásadně. Pokud neberu diskutabilní význam ve sportovní, vrcholové kynologii, tak myslím, že u začínajících psů a psovodů nemá vůbec být.***