REAKCE PSA NA STŘELBU A NÁRAZOVÉ ZVUKY
Publikováno: 18. 11. 2011
Svět psů
č.: 1

Ahojky lidičky,
s mnohými (seznam je napsán v Disk. níže) se uvidím již zítra na mém VV.
Abych dostál svému a také aby jste se třeba tady nenudili,
přikládám asi poslední článek, co jsem napsal do HW(SVĚT PSŮ). Pak jsem již psal až na vyjjímky, jen pro pí. Trankovskou a do nedávna její PES PŘÍTEL ČLOVĚKA.
Přestože od napsání této mé odpovědi uběhlo již drahně let, jde stále o problém aktuální a měl být sem dán již dávno. I. E

DOTAZ:
Výcviku psů se věnuji asi 14 let. Můj současný pes (belgický ovčák - tervuéren) složil zkoušku ZV1, ale mám problém s jeho reakcí na střelbu. Tuto si vytvořil v 1,5 roce svého života na cizím cvičáku, kdy v jeho těsné blízkosti zezadu vystřelili ráží 9. Já byla mimo dosah psa, který byl v době výstřelu dlouhodobě odložen. Pes reagoval útěkem ke mě. Od té doby se odložení při výstřelu změnilo v stoprocentní přivolání. Pokoušela jsem se všemi možnými metodami tento zlozvyk odbourat, ale marně. Donucovací metodou jsem dosáhla pouze toho, že po výstřelu nedobíhá až ke mě, ale obíhá mě v kruzích. Proto jsem si pořídila další štěně stejného plemene, bohužel nervóznějšího s měkčí povahou. Do 1,5 roku jeho života jsem se střelbou opět neměla problémy až předloni okolo vánoc mi výrostci naházeli de kotcům petardy a od té doby mám se psem stejné problémy. V kotci byl v té době umístěn, bohužel, se starším již reagujícím psem.
U nás na cvičáku se BO neuznává a jedinou radou je: ?dej ho pryč a kup si NO?. Již jsem NO měla a ve výcviku byl velmi dobrý, ale mě se belgičák líbí a chtěla bych s ním něco dokázat. Proto mě mrzí přístup výcvikářů, kteří nic jiného než plemena NO a rotwailer neuznává. Radou ?odveď ho do lesa a usekni mu sekerou hlavu a rychle ho zahrab, ať to nevidí ochranáři? se reakce na střelbu můj pes nezbaví.

REAKCE NA STŘELBU A NÁRAZOVÉ ZVUKY

Jedním s problémů, se kterými se kynolog mnohdy setkává je nežádoucí reakce psa na nárazové zvuky. Na konci roku mnohým z nás doslova pijí krev rachejtle na ulici, jiní mají problémy s psí reakcí na střelbu při výcviku.
Nejprve bude na místě přijmout skutečnost, že zvířata žijící ve volné přírodě reagují na hluk výstřelu, případně na jiné nárazové zvuky (bouřka) naprosto přirozeně útěkem nebo vyhledáním skrytého úkrytu. U našich psů došlo, díky soužití s člověkem, ke zklidnění a psi ve většině případů na nárazové zvuky téměř nereagují. Obecně se dá říci, že domestikovaná zvířata mají výrazně slaběji vyvinuty nervové reakce. To pravděpodobně způsobuje skutečnost, že základní biologické potřeby jako je získávání potravy či zajištění bezpečí nejsou, při soužití s lidskou smečkou, spojeny s takovou námahou jako ve volné přírodě.
Pokud chcete mít vyrovnaného psa, kterého nikdy nic nerozhází je pochopitelně vhodné začít s přípravou již ve štěněcím věku, zvláště pokud jste prvním majitelem. Snad bude pro Vás zajímavá rada, kterou mi kdysi, snad již před dvaceti lety dal jeden kamarád (František Radkovi z k.k. Valtice): ?Pokud chceš mít dobrého psa, musíš při procházkách se štěnětem dělat ze sebe blázna. ***