Sociálně deprimovaný pes - Hauserův syndrom
Publikováno: 9. 11. 2011
Ahoj lidi,
díky za odpověď (4393). Přestože jsem o podobném problému nedávno psal a přišlo to tady mnohokrát na přetřes, tak jsem to sem dal pro tazatele znovu. Odpověděla jen Jarča s našim Béďou.

Tentokrát zabrousíme do dob dávno minulých, kdy jsem panu Dvořákovi posílal obdobně jako do PPČ své odpovědi (do HW - Svět psů).

Podobně, jako nyní sem, budu předkládat své staré články i na nových stránkách (www.ivoeichler.cz), jež zatím zpracovává můj nový a další webmaster Tom Smejkal z Brna.
Pokud budete chtít něco k problému připsat, případně rozvést polemiku, tak můžete zde v Diskuzi.

Svět psů
č.: 3

Přišlo: x
Odpověď čtenáři: Sociálně deprimovaný pes
Zasláno redakci: Hauserův syndrom

Vyšlo dne: 31. 3. 1999
Číslo měsíčníku: 3/99


Můj pes je asociál - co s tím?


Setkal jsem se s velmi zajímavým dotazem, o kterém bych se rád rozepsal. Jednalo se o fenku - nalezence, která vyrůstala v izolovaném prostředí. Mládí prožívala ve tmě, snad ve sklepních prostorech. Její nová panička byla první cizí člověk, kterého ve dvou měsících uviděla. Během této byť krátké izolace od okolních podnětů se u pejska vyvinula sociální deprivace. Její reakce na jakékoli silnější či neznámé podněty jsou pochopitelně bouřlivé, ať již v pasivním (úprk) nebo aktivním smyslu (hysterický štěkot). Podmínky v kterých fenečka vyrůstala mi připomněl jeden zajímavý a snad i trochu tajemný příběh o lidském mláděti nazvaném „Kašpar Hauser“. Tento chlapec byl také nalezenec, snad nežádoucí potomek šlechtického rodu, který vyrůstal až do svých šestnácti let v osamění. Jídlo mu bylo přinášeno jen v noci, když spal. Izolace od lidské společnosti byla v jeho případě dokonalá a chlapec byl okraden o jakékoli sociální zkušenosti či kontakt s vzory, které náš vývoj formují a které z nás dělají lidskou bytost. Po svém nalezení nebyl schopen komunikovat a všeho nového se bál. Podobné případy se vyskytují častěji a jistě jste mnozí slyšely například o tak zvaných „vlčích dětech“ a příběhy našeho dětství jako Tarzan či Kniha džunglí, byli inspirovány podobnými případy. ***