Tábory a Výcvik.Víkendy 2011
Publikováno: 26. 1. 2011


> ----------------------------------------

DOTAZ:
> Stránky jsem právě pročetla :), všimla jsem si, že hlavní tématem táborů je hlavně poslušnost, což mi docela i potřebujeme...Ale jak den probíhá na táboře, tak to by mě zajímalo...

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
V začátku bych chtěl říci, že mé akce jsou určeny především začátečníkům a majitelům problémových psů. Je to má hoby už od vojny (Tam jsem byl vyškolen coby Rotní Instruktor Psovodů a mnoho lidí mi již prošlo rukama za těch třicet let. vidím větší přínos naučit jistotě začátečníky, než přetvářet ty pokročilé.

Jelikož jsem však složil několik trojek (nejvyšší) ať již IPO, SCHH, a jednu národní, tak nemívám problém poradit komukoliv.

Jak je to tedy na táboře?

Ráno začínáme většinou v devět hod. a jde se v létě na stopy (čas i konání stop je u týdenních táborů - po dohodě), později poslušnost, od dvanácti je osobní volno a scházíme se podle počasí, většinou v šestnáct hod. a po té se cvičí až do večera poslušnosti a obrany. Případně máme někdy i výcvik noční… Účelem je, aby se nám cvičilo příjemně.

Podobně je to i u výcvikových víkendů, jež probíhají od pátku odpoledne, do neděle do dvanácti hodin.
Cvičební místo i z překážkovou dráhou máme v Dešné (i na Zbraslavi ji postavili původně pro nás) na přilehlé louce vedle chatek.

Pro případnou změnu můžeme využít a cvičit jak pod přilehlými pergolami na stolech, tak na sousedním volejbalovém hřišti (Dešná) a v hospodě (Zbraslav). Na Dešné je restaurace nákladně zrestaurována (chce to vidět, např.: umyvadla na toaletě koupeny jednotlivě
za 60 000 Kč),
ale můžeme cvičit pod přilehlými, rozsáhlými pergolami a tu, co sousedí přímo s objektem mi majitel na zimu slíbil zateplit pro práci se psem.

Nezbytnou součástí výcviku jakéhokoliv psa je získání jistoty při obranách (Již slyším pochybnosti, ale dejte na mne, OK?). Obranami také dodáváme tolik potřebnou šťávu, jiskru, při kousání, a jsou u mnohých i jinak zkušených psů tolik nutné, a pro kvalitu výkonu nezbytné. Je to u nich často pro to, že styl původně služebního výcviku již mnohdy necvičí ani policajti. No a my děláme to i to (styl IPO). Každá věc k něčemu pomůže.


K týdenním výcvikovým táborům ještě dodám, že se můžou zájemci hlásit na letní a podzimní termíny ( LVT červenec, srpen na Zbraslavi u Brna, jarní a podzimní PVT převážně v Dešné u Slušovic.), kdy má psovod mimo rekreace se psem, všestranného výcviku a koupání, možnost se tedy i připravovat na zkoušky z výkonu.

Není to povinost, ale pro zlepšování výkonu majitele i psa v samotných zkouškách vidím skvělou věc. Jde převážně o zkoušky z výkonu Kynologické Jednoty a Národní S.Řád.

Kterýma jsou např.: ZOP, nebo nár. zk. řád: ZZO a vyšší a děláme je na závěr týdenních táborů.

Pravidelně, jednou měsíčně máme v Dešné - zpravidla ke konci měsíce i výcvikové víkendy, které jsou přínosem jak pro majitele, tak i psa (bližší informace bývají včas v Novinkách). Pravidelným opakováním pak zaručeně pokročíte dál.

Ty však často slouží k vzájemnému poznávání, učení nového, upevnění

naučeného a seznámení se s dalším, na cvik navazujícím cvičením,

zvyká na změny prostředí, pro jiné zpočátku třeba jen k výchově a

později naopak k intenzivnímu výcviku psa, s možností konzultací ...

Jelikož jsem skládal se svými psy všechny zkoušky všestranné, IPO i mnohé záchranářské, dále zkoušky z TARTu, a lovecké opakovaně a z rozličnými psy, tak byla především nezbytná důkladná příprava psů, aby je byli sto složit a nemám tedy problémy poradit potřebným, jak dál.
Stačí, nebo ještě něco potřebujete vědět?
Možná jsem na něco zapomněl, tak se klidně můžete v Diskuzi ptát…

S pozdravem Ivo Eichler
RÁMO výcvik psů www.psi-tabor.info