PEPÍNA, KTERÁ NEMÁ RÁDA MUŽE
Publikováno: 28. 11. 2010
Subject: Poradna

Dobrý den, nedávno jsem začala chodit do útulku pro opuštěná zvířata, kde
jsem se trochu absurdně skamarádila s Pepinou. Pepina je černá kříženka
pitbulla, která má nálepku nebezpečný pes. Pochází ze špatných životních
podmínek - byla od štěněte zavřená v koupelně, bez světla,
kontaktu.....útočí na jiná zvířata a je agresivní na starší muže. V útulku
prošla základním výcvikem, po kterém se s ní dá vyjít. Pořád je ale
absolutně nepředvídatelná. Ke mně je přátelská, piškoty si bere z ruky
jemně, vrtí ocasem a nikdy na mě ani neštěkne (což se nedá říct, když projde
nějaký chlap, to potom skáče metr a půl vysoko a štěká hrozivě), dokonce se
nastavuje ke mřížím, abych jí mohla podrbat. Mám ji moc ráda. Chci se
zeptat, jestli se takový pes dá ještě někdy převychovat, aby mu bylo možné
důvěřovat, byl schopný normálního začlenění do života člověka. Pokud si
myslíte, že tu je šance, tak by mě zajímalo, jak teoreticky postupovat.
S pozdravem
Zuzana Bílková

ODPOVĚĎ:
ÚTOKY PITBULLŮ .
(v PPČ 12/010 pod názvem:
PEPÍNA, KTERÁ NEMÁ RÁDA MUŽE )

Dobrý den,
na začátku bych Vám chtěl poblahopřát k navázání vztahu s pitbullkou a zdůraznit, že se ovšem u pita nejedná o nic mimořádného. Je pravda, že lidé, co je neznají, jsou mile překvapeni po důvěrnějším seznámení s nimi. Nejednou jsem o nich psal a budu psát dál, že jde o velmi pohodové a vyrovnané tvory. Blahopřeji Vám k tomu, že jste se přese vše, co jste o nich slyšela, začala fence věnovat. Avšak pozor, z nějakého důvodu se Pepina do útulku dostala! Proto upevňujte vzájemný vztah a její ovladatelnost postupně! Nejedná se o žádné měsíce opatrného oťukávání, ale o pravidelné, dennodenní procvičování a učení nových dovedností. Tím se pozvolna vypracuje i správný vztah: majitel (psovod) a pes. Budete mít možnost se víc a více poznávat, aniž byste si ji pustila zpočátku příliš k tělu. Nevíte, čím přesně prošla a jaké má proti podobným situacím vytvořené návyky.

Napíši Vám v krátkosti příběh jiného útulkového pita, z nedávné doby. Bylo to nádherné, poměrně vysoké černobílé zvíře, jež nové pánečky doslova okouzlilo svou klidnou povahou. Dokonce ani na cizí psy výrazněji nereagoval. Jelikož na tyto psy drží, nic nedbali na to, že ho provází pověst psa, který své předchozí pány napadl, ani mých rad, kdy jsem doporučoval zpočátku opatrnost a se psem pracovat tak, jak radím se chovat při získání psa z útulku… Ze začátku jej noví lidé chtěli jen sponzorovat v útulku, ale neuběhl ani týden a měli ho doma a hrdě si s ním i se svou již stávající stafordkou vykračovali po městě. Marně jsem je opakovaně prosil, aby dali zpočátku psu nějaký řád a hned se mu zcela doslova neoddávali (Nejeden dominantní pes toho zneužije k dokazování postavení ve smečce.). I kdyby byly mé rady sebepřesvědčivější, tak nic nepomohly. Znáte to. Někteří lidé jsou přemoudřelí a hlavně nepoučitelní.. Pak to přišlo, a dnes mohu říci, že to byl zároveň i začátek ukončení našeho dlouholetého přátelství. Nebylo to ani poprvé a ani naposled, kdy neslyšeli rady.. Jen ten závěr byl tentokrát horší než jindy. Pes se po novém pánečkovi ohnal a jen kolem tváře zasvítily mohutné zuby. Řekli byste: ,,Nic vážného!“ Pravda, nic mu neudělal. Najednou však uviděli, o co jde. Že i mince má dvě strany. V momentě bylo po lásce a zvítězila uražená ješitnost. Pes se vrátil do útulku,útok se nafoukl. Již nemluvili o adopci, nebo alespoň sponzorování jeho života v útulku. Byl zavrhnut a sám… Nikdo již za ním nestál a nikdo mu nepomohl, aby dostal příležitost u lidí zkušenějších, kteří mu porozumějí. Po několika měsících už byl i utracen. Ten pes měl prostě smůlu.
Proto radím zpočátku opatrnost a hodně studovat, co podobní psi v nových podmínkách zpočátku potřebují. I když vaši Pepinu podobná pověst o pokousání předchozích majitelů neprovází, nikam nespěchejte.

Nyní již k vašemu dotazu: Útoky na jiná zvířata jsou častým projevem pitbullů. Byli vyšlechtěni k zápasům, a tak na zvíře, především pak velké a psy obzvláště, často reagují útokem. Bývá to obvyklé a vždy stejné. Nemusí přitom předem poznat opuštění a takové zkušenosti, co
Pepina. Ti lidé, kteří pitbully a jim podobné rasy důvěrně nebo alespoň blíže neznají, z nich často neoprávněně mají strach a domnívají se, že jsou to zvířata s asociálním chováním. Není tomu tak, a potvrdí mi to každý chovatel pítbullů, který jich vlastní větší množství. Tito psi jsou schopni si spolu ve smečce hrát a výjimku tvoří pouze dříve osamocení jedinci. Ti si musí z povzdálí zvykat, a to mnohdy i delší dobu. Říkám, velmi záleží na zkušenostech nového majitele. Nemalou roli zde sehraje, v jakém stáří se seznamování započalo a jaké má pes dřívější zkušenosti. Zda jej nevlastnil dříve někdo, kdo ho vedl k nelegálním soubojům s jinými psy. Ale ani tito zápasníci nejsou asociálové.

Dále píšete: ,,… což se nedá říct, když projde nějaký chlap, to potom skáče metr a půl vysoko a štěká hrozivě.“ Předpokládám, podle věty, do níž je tato vložená, že tuto zkušenost máte přímo z útulku. Musíte si uvědomit ***


Jak jste si už asi všimli,z článku se vytrácí odpovědi. Není to výsledek žádné chyby systému, prostě byly odstraněny. Z mnoha důvodů se snažím omezit volné poskytování svého ”know-how” přes internet. Pokud vás budou zajímat celé odpovědi na dotazy (***), není problém si sjednat konzultaci na dané téma, případně se o tom pobavit na některé z mnou pořádaných akcí (výcvikové víkendy, tábory). Doufám, že to je alespoň trochu pochopitelný krok a nesebere vám to nadšení do kynologie.

Ivo Eichler RÁMO výcvik psů V Ostratě 6.3. 2013


KONEC: Často se stává, že se tito ošetřovatelé, již jsou vyzbrojeni jen předešlou láskou ke psům, neumějí a nevědí, jak se k jednotlivým svěřencům chovat, neb každý z nich může být jiný. U pitbullů, právě pro podobné chování, o kterém zde píšeme, a především ,,DÍKY“ mediálním prostředkům se mnozí ošetřovatelé těchto často velmi hodných zvířat bojí a nejraději by se jich ihned zbavili. Nemají představu o tom, že každý z nich lze osvojit. Zcela určitě se však musí zpočátku, ne-li trvale, dodržovat určitá pravidla. Píšete, že je stále nepředvídatelná. To znamená. Že jste stále ještě v době poznávání se navzájem. Přeji vám, aby uběhl jen minimální čas, který budete potřebovat k tomu, abyste to napravili. Protože chování každého psa je možné předvídat. Musí se jen pár, složený ze dvou tvorů různých živočišných druhů, dokonale znát.

Je čas Vánoc, a tak přeji všem psům a lidem hodně štěstí a lásky, kterou si určitě zaslouží.
S pozdravem Ivo Eichler RÁMO výcvik psů