Překusování aportu
Publikováno: 28. 3. 2010
Dotaz:
Mám doma tříletou fenu anglického kokršpaněla. Jde o temperamentní, ale poslušnou fenku. Má úspěšně složené zkoušky ZOP a ZV. Ve skládání dalších zkoušek nám brání následující problém. Velmi ráda aportuje klacky (o jiné aporty takový zájem nemá), ale když aport nese, začne ho překusovat. V překusování pokračuje i když aport přinese a předsedne. Chtěla bych ji to odnaučit, ale nevím jak. Co se s tím dá dělat?

Lenka – Praha 5

“Překusování aportu.” PPČ 8/09

Odpověď:
Aportování – přinášení, je jednou ze součástí repertoáru vrozených činností psa. Správně přinesení předmětu, je však pro mnoho psovodů velmi složité dokonale naučit. Mnohdy využívají jen hravé metody a ono to vždy nevychází tak, jak by si představovali. Jak nám napovídá sám název metody výcviku, tak také pes koná. S aportem si hraje, pohazuje, okusuje, různě žvýká, posouvá a překusuje. Mnohdy se s ním doslova vyřádí a psovod je rád, že mu jej vůbec donesl. Nesprávným učením vytvořil zlozvyk, který se později složitě odstraňuje. Pomůcek a metod pro zabránění překusování je však hned několik a mohou se i různě kombinovat a měnit. Co je však nezbytné? Velká trpělivost, vytrvalost a láska psovoda.

Proti překusování se využívá:
• jiný druh výcviku
• těžších až těžkých předmětů,
• tvrdých předmětů,
• uklidňování a bránění ve hře s aportem
• nebo jiných doporučených metod

Z počátku je vhodné se zaměřit na nejdůležitější část cviku a dílčí stupínky poslušnosti si nechat až po vypracování správného přinášení. Vhodné je kombinovat metody hravé, i ostřejším povelem: “Drž pořádně!” atd. To podle situace, která právě nastane. Cvik vytváříme v nerušeném prostředí. O lásce psa snad netřeba psát a je samozřejmostí. Tento vztah musí být ovšem nutně doprovázen autoritou psovoda. Postupně z radostné hry přejděte svým chováním a stylem výcviku k vypracování klidného, seriózního návyku, kde již pro hru není výraznější místo. Aportování je cvik, jako každý jiný a navíc náročný na dokonalé provedení.Tak k němu je potřeba přistupovat. ,,Aport“není na hraní!

1) Mačkání a překusování předmětu můžete odbourat tak, že jej omotáte tenkým drátkem. Překusování bude pro psa méně příjemné. Původně se jedná o způsob, jakým zabráníme drcení ulovené zvěře, při přípravě psa na lovecké zkoušky. S úspěchem ji využívám i ve služební či sportovní kynologii..
***


Jak jste si už asi všimli,z článku se vytrácí odpovědi. Není to výsledek žádné chyby systému, prostě byly odstraněny. Z mnoha důvodů se snažím omezit volné poskytování svého ”know-how” přes internet. Pokud vás budou zajímat celé odpovědi na dotazy (***), není problém si sjednat konzultaci na dané téma, případně se o tom pobavit na některé z mnou pořádaných akcí (výcvikové víkendy, tábory). Doufám, že to je alespoň trochu pochopitelný krok a nesebere vám to nadšení do kynologie.

Ivo Eichler RÁMO výcvik psů V Ostratě 6.3. 2013